Железничка техничка школа из Београда и Академија техничко-уметничких струковних студија Београд – Одсек Висока железничка школа, 5. децембра организовале су Сајам запошљавања и стручних пракси у железничком сектору и сродним делатностима. Циљ овог догађаја је повезивање младих људи, који су стекли или још стичу образовање у области железничког сектора и сродних делатности, са послодавцима из ове области, као и стварање платформе за ефикаснију размену знања и искуства између образовних институција и компанија.

Slika 1

Сајам запошљавања и стручних пракси пружа изузетну могућност учесницима да се повежу са потенцијалним послодавцима, истраже различите каријерне опције, информишу се о стручним праксама и добију увид у радна места у железничком сектору и сродним областима. Организатори су нагласили важност континуиране сарадње између младих, образовних установа и компанија, са циљем подстицања запослености и професионалног развоја у овом сектору. Овакви догађаји не само да омогућавају младима боље разумевање практичних могућности у струци, већ и подстичу њихово запошљавање, док компанијама пружају прилику да идентификују талентоване појединце чије вештине могу допринети напретку железничке делатности.

Slika 2

Послодавци су се представили путем штандова, а међу излагачима железничких компанија и фирми из сродних делатности, посебну пажњу привукла је компанија „Србија Карго“. Интеркативном комуникацијом са младима, представници компаније су им представили рад и функционисање предузећа, као и могућности за запошљавање. Многи су имали прилику да оставе своје податке и биографије, чиме су исказали интересовање за почетак каријере у овој компанији.

Slika 3

Такође, за посетиоце је уприличена изложба на тему „Железничко школство кроз време“, којом је представљено 140 година школовања железничара на тлу Србије.

Slika 4

Иначе овај догађај поред запошљавања, игра значајну улогу у подизању свести о важности дуалног образовања и стручне праксе као саставних делова образовног процеса. Организовањем оваквих манифестација истиче се значај повезаности образовања са стварним потребама тржишта рада, чиме се студентима и ученицима пружа прилика да стекну практично искуство које ће олакшати њихову транзицију из школе у професионални живот. Сајам такође промовише развој дуалног образовања и студијских програма који се већ успешно спроводе у Железничкој техничкој школи и на ATUSS Одсеку Висока железничка школа. На овај начин подржавају се млади у стицању вештина неопходних за одговор на савремене тржишне захтеве и развој у оквиру железничког сектора.
Овакви догађаји су важни не само за индивидуални развој младих људи, већ и за дугорочни развој, јер повезивањем младих талената са компанијама, стварамо чврсте основе за будућу иновацију и напредак у овој значајној области привреде.