Železnička tehnička škola iz Beograda i Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd – Odsek Visoka železnička škola, 5. decembra organizovale su Sajam zapošljavanja i stručnih praksi u železničkom sektoru i srodnim delatnostima. Cilj ovog događaja je povezivanje mladih ljudi, koji su stekli ili još stiču obrazovanje u oblasti železničkog sektora i srodnih delatnosti, sa poslodavcima iz ove oblasti, kao i stvaranje platforme za efikasniju razmenu znanja i iskustva između obrazovnih institucija i kompanija.
Sajam zapošljavanja i stručnih praksi pruža izuzetnu mogućnost učesnicima da se povežu sa potencijalnim poslodavcima, istraže različite karijerne opcije, informišu se o stručnim praksama i dobiju uvid u radna mesta u železničkom sektoru i srodnim oblastima. Organizatori su naglasili važnost kontinuirane saradnje između mladih, obrazovnih ustanova i kompanija, sa ciljem podsticanja zaposlenosti i profesionalnog razvoja u ovom sektoru. Ovakvi događaji ne samo da omogućavaju mladima bolje razumevanje praktičnih mogućnosti u struci, već i podstiču njihovo zapošljavanje, dok kompanijama pružaju priliku da identifikuju talentovane pojedince čije veštine mogu doprineti napretku železničke delatnosti.
Poslodavci su se predstavili putem štandova, a među izlagačima železničkih kompanija i firmi iz srodnih delatnosti, posebnu pažnju privukla je kompanija „Srbija Kargo“. Interkativnom komunikacijom sa mladima, predstavnici kompanije su im predstavili rad i funkcionisanje preduzeća, kao i mogućnosti za zapošljavanje. Mnogi su imali priliku da ostave svoje podatke i biografije, čime su iskazali interesovanje za početak karijere u ovoj kompaniji.
Takođe, za posetioce je upriličena izložba na temu „Železničko školstvo kroz vreme“, kojom je predstavljeno 140 godina školovanja železničara na tlu Srbije.
Inače ovaj događaj pored zapošljavanja, igra značajnu ulogu u podizanju svesti o važnosti dualnog obrazovanja i stručne prakse kao sastavnih delova obrazovnog procesa. Organizovanjem ovakvih manifestacija ističe se značaj povezanosti obrazovanja sa stvarnim potrebama tržišta rada, čime se studentima i učenicima pruža prilika da steknu praktično iskustvo koje će olakšati njihovu tranziciju iz škole u profesionalni život. Sajam takođe promoviše razvoj dualnog obrazovanja i studijskih programa koji se već uspešno sprovode u Železničkoj tehničkoj školi i na ATUSS Odseku Visoka železnička škola. Na ovaj način podržavaju se mladi u sticanju veština neophodnih za odgovor na savremene tržišne zahteve i razvoj u okviru železničkog sektora.
Ovakvi događaji su važni ne samo za individualni razvoj mladih ljudi, već i za dugoročni razvoj, jer povezivanjem mladih talenata sa kompanijama, stvaramo čvrste osnove za buduću inovaciju i napredak u ovoj značajnoj oblasti privrede.